Oppitunti akvaarion piirtämisestä 45 vuotta. Oppitunti piirtämisessä "Kala", esitys oppitunnille. Sormien voimistelu "Kala"

Tavoitteet:

1. Harjoittele lapsia guashin kanssa työskentelyn tekniikalla;

Harjoittele kädestä oikein (rasittamatta lihaksia ja puristamatta sormia);

Opi piirtämään maali siveltimelle varovasti, kasta se kaikki nokoset maalipurkkiin, poista ylimääräinen maali purkin reunasta kevyesti napin painalluksella;

Opi piirtämään epätyypillisellä tekniikalla.

2. Kehittää esteettistä käsitystä;

Kiinnittää lasten huomio ympäröivien esineiden ja luonnonkohteiden kauneuteen;

Kiinnittää huomiota IZD: n toimintaan.

3. Rakentaa rakkautta lemmikkeihin;

Kehittää hyvää tahtoa ihmisiä kohtaan, auttaa ihmisiä.

Ammatin tyyppi: Kohteen piirustus.

Ammatin tyyppi: Uuden materiaalin raportointi (tietoa vastaanottava menetelmä); harjoitus (lisääntymismenetelmä).

Laitteet ja materiaalit: esittelymateriaali - lelut, kalat akvaariossa; moniste - maalatut akvaariot, astia maalia, märät pyyhkeet, maalit, harja.

Oppitunnin kulku:

Ajan järjestäminen:

Kouluttaja:-Hei kaverit! Istu paikallesi. He istuivat oikein, kauniisti, jalat ovat yhdessä, selkä suorassa.

MASHENKA tulee ryhmään. Itku

Kouluttaja:-Mar, miksi itket?

Masha:- Kalani sairastui, koska hän on kyllästynyt yksin akvaariossa. Eikä kukaan voi auttaa minua.

Kouluttaja:-Älä itke Masha, me autamme sinua! Auttavatko kaverit Mashaa? Arvotaan kalalle ystäviä.

Keskustelu:

Kouluttaja: Katso nyt lelua tarkasti. Kenet näet minun kämmenelläni? (Kalastaa). Kenellä on kotona akvaariokalaa?

Katsokaa kalaa, sen pää ja keho ovat yhdessä. Muodosta yksi kokonaisuus.

Mikä on kalan rungon muoto? (soikea). Ja miltä hännän muoto näyttää? (kolmio). Minkä värinen kalamme on? Mitä muita värejä kalat ovat?

Ulkoilmapeli: "Tunne värisi."

Opettaja jakaa lapsille punaisia, keltaisia, sinisiä kaloja. Sitten hän näyttää pallon ja tarjoaa lapsille kalaa, jonka väri on sama kuin näytetyn pallon, komennolla "juokse luokseni!" juokse hänen luokseen.

Kouluttaja: Kaverit katsokaa nyt tarkkaan, näytän teille, kuinka piirrämme kalan.

Laitamme kämmenen lautaselle, jossa on maali. Sitten laitamme kämmenemme arkin keskelle ja painamme sitä hyvin. Sitten pyyhimme kätemme lautasliinalla.

Kasta sormesi vihreään maaliin ja piirrä leviä. Piirrä aaltoileva viiva nostamatta sormeasi, paina vetääksesi hyvin. Pyyhkimme kätemme lautasliinalla. Otamme harjan rautapaidasta, upotamme sen ensin mustaan ​​maaliin ja piirrämme kalalle silmän ja suun. Pyyhi ylimääräinen maali purkin reunan siveltimestä.

Liikunta

Kalat uivat vedessä

Kalalla on hauskaa pelata

Ne kutistuvat, purkautuvat

He hautaavat itsensä hiekkaan

Maalaus:

Kouluttaja: Nyt istumme paikoillemme. Aloitamme piirtämisen. Älä unohda, että upotamme kämmenemme ensin maaliin ja piirrämme sitten levät, silmän ja kalan suun. Kuka on maalannut, ripustamme teoksen taululle.

Kouluttaja:-Pojat katsovat kuvia huolellisesti. Mistä piirustuksesta pidit eniten?

Mashenka tulee sisään.

Masha:- Kaverit, katsokaa, kuinka hauskaa siitä tuli kalalleni, koska sillä on nyt niin paljon ystäviä! Kiitos!

opettaja, MADOU nro 97 "Bee",

Naberezhnye Chelny, Venäjä

Keskimmäinen ryhmä.

Teema: « Kalat uivat akvaariossa» .

OO. Taiteellinen ja esteettinen kehitys

Tehtävät:

Koulutuksellinen:

  • lasten käsitysten laajentaminen akvaariokaloista;
  • piirtämisen taitojen parantaminen epätavallisella tavalla käyttäen geometrisia muotoja.
  • suunnan muodostuminen avaruudessa lapsilla kuvaamalla kalaa paperiarkin keskellä;
  • siveltimen ja kynän oikean käytön taitojen parantaminen.

Kehittäminen:

  • Herättää kiinnostusta epätavalliseen piirtämiseen;
  • Kehittää huomiota, mielikuvitusta, muistia;
  • Kehittää lasten taiteellisia ja luovia kykyjä.

Koulutuksellinen:

  • piirustuksen tarkkuuden koulutus;
  • kiinnostuksen ja kunnioituksen lisääminen akvaariokaloja kohtaan;
  • edistää lasten välisiä ystävällisiä suhteita akvaariokalaa koskevan viestinnän järjestämisessä.
  • edistää myönteistä asennetta tuottavan toiminnan tuloksiin akvaarion asukkaiden kuvaamisessa.

Materiaalit, laitteet:

  • kaloja kuvaavat kuvat;
  • kaaviot eri muotoisten kalojen piirtämiseen.
  • akvaarion muotoinen albumilevy kaikille,
  • akvarellimaalit,
  • Putket, harjat nro 6,
  • vaha väriliidut.
  • Esitys "Videokirje Mashalta"

Oppitunnin kulku

I. Motivoiva ja kannustava vaihe.

Masha ja tyhjä akvaario ovat näytöllä.

K: Pojat, arvatkaa millainen pyöreä esine Mashalla on? Tämä ei ole vain esine, vaan talo. Mutta kenen, yritä arvata.

Aivan oikein, kala (erikokoisia ja -värisiä kaloja näytöllä) .

Pojat, katsokaa tarkkaan, on kaikki kalat ovat samat ? (Ei).

Miten ne eroavat toisistaan? (Rungon muoto, koko, väri. Eri evien ja hännän muoto).

Mitä yhteistä niillä kaikilla on? kalastaa? (Kaloilla on pää, vartalo, evät) .

Katsotaanpa kalaa tarkemmin. (kala ruudulla)

Mitä kaloilla on? (torso). Mikä muoto se on? (Soikea)

Häntä pois kala toimii ohjauspyöränä ja evät auttavat häntä liikkumaan vedessä.

Kaverit, mihin kalat tarvitsevat vaakoja? (Suojaa kehoa kalastaa eri vaurioilta) .

Aivan oikein, kun kala ui pohjaa pitkin, se voi vahingoittaa itseään terävillä kivillä ja vaa'at suojaavat kehoa kalastaa).

Tehkäämme sinä ja minä pieniä kaloja.

Fyysinen minuutti. "Viisi pientä kalaa"

Viisi pientä kalaa roiskui joessa.

(Simuloi kalojen liikettä) .

Suuri tukki makasi hiekassa.

(Levitä kädet sivuille)

Ensimmäinen kala sanoi: - sukellus on täällä helppoa.

(Simuloitu sukellus)

Toinen sanoi: täällä on syvä.

(Uhkailu etusormella)

Kolmas sanoi: Haluan nukkua.

(Aseta kätesi korvan alle)

Neljäs alkoi jäädyttää hieman.

(Hiero olkapäitä harjoilla)

Viides huusi: tässä on krokotiili,

(Kädet jäljittelevät krokotiilin suuta)

Ui nopeasti, jotta et niele.

(He istuvat tuolilla.)

(Masha on jälleen näytöllä)

Kaverit, autetaanko Mashaa täyttämään se kauniilla värikkäillä kaloilla? Kuinka voimme tehdä tämän?

II. Organisaatio- ja hakuvaihe.

Tuottavaa toimintaa.

Lapset istuvat pöydissä

Opettaja näyttää piirtomenetelmän mnemonisella kartalla.

Kaverit, tiedätkö, että voit piirtää kaloja geometrisilla muodoilla? (Opettaja näyttää esimerkkipiirroksen)

Kouluttaja: Millaisia ​​geometrisia hahmoja kala näyttää? (lapset: soikea, ympyrä, kolmio)

Kouluttaja: Hyvin tehty. Piirrä nyt soikea ilmaan sormellasi.

Suora, pyöreä, suora, pyöreä, liity.

Hyvä.

Nyt kolmio:

Suoraan ylös, suoraan alas, suoraan, yhdistä

Sormien voimistelu.

Jotta kynät toimisivat paremmin, me pelataan:

Kala ui vedessä ... (Laita kämmenet yhteen ja näytä kuinka se kelluu

Kalaa on hauska pelata .

Pieni kala, kalastaa, tuhma tyttö, (Ravista sormeasi.)

Haluamme saada sinut kiinni. (Tuo kämmenet hitaasti yhteen.)

Kala taivutti selkänsä , (Näytä taas kuinka se kelluu kalastaa.)

Otin murusen leipää, (Tee tarttuva liike käsilläsi.)

Kala heilutti häntäänsä ,

Kala ui nopeasti pois . (Näytä taas kuinka se kelluu kalastaa.)

Lapset pääsevät töihin.

Oppitunnin yhteenveto: (Lapset ripustavat teoksensa telineeseen)

Hyvin tehty kaverit, nyt Masha ei ole surullinen, koska hänellä on niin ihana kalastaa.

"Tanssi Mashan kanssa"

(Masha ylistää lapsia ja jättää hyvästit)

MBDOU numero 8 päiväkoti "Yolochka" Urenskyn kunnan alueella Nižni Novgorodin alueella

Yhteenveto järjestetyistä koulutustoimista

Taiteellinen ja esteettinen kehitys

Maalaus

Aihe: "Kalat uivat akvaariossa" .

Kasvattaja: Smirnova N. A.

2015

Ohjelmiston sisältö:

Opeta lapsia kuvaamaan kaloja, jotka uivat eri suuntiin: välitä muoto, häntä, evät oikein. Vahvistaa kykyä piirtää siveltimellä ja maaleilla, lyijykynillä, huopakynillä eri luonteisilla vedoilla. Kehittää kykyä määritellä oma tavoitteensa ja toteuttaa se, juhlia omia saavutuksiaan ja muiden lasten saavutuksia, kasvattaa itsenäisyyttä, luovuutta ja määrätietoisuutta.

Alustava työ:Keskustelu "Missä kalat elävät?" Pushkin "Kultakala", Permyak "Ensimmäinen kala", N.Nosov "Karasik", I. Tokmakovan runo "Missä kala nukkuu." ...

Puhu lasten kanssa akvaariosta kotona. Perheiden, joilla on kotona akvaario, osallistuminen valokuvanäyttelyyn ”Oma akvaario”, lapsi säveltämään tarina ja kertomaan ikätovereilleen ”Kuinka hoidan kalaa kotona”.

Käytetyt kirjat:TSKomarova “Visuaalinen toiminta päiväkodissa / keskiryhmä /.

Materiaali: Akvaario, erimuotoiset lelut, kalapaperit akvaarioina (pyöreät, suorakulmaiset ja neliömäiset), vesivärit, vesipurkit, harjat, rätit, huopakynät, vahavärikynät, lyijykynät, musiikin äänitys San Seinen "Akvaario", meren ääni ...

Oppitunnin kulku:

K: Lapset, pidättekö yllätyksistä? (lasten vastaukset) Olen tänään valmistanut sinulle mielenkiintoisen yllätyksen. Sulje silmäsi äläkä avaa (otan San Seinen "Aquarium" -musiikin käyttöön) Mitä kuvittelit kuunnellessasi musiikkia? Ehdotan tarkistaa oletukset arvaamalla arvoituksen).

Kouluttaja: (arvoituksen tekeminen)

Ruoho ja luolat ovat murusia

Kirkas vesi…

Toistetaan siinä on kalaa -

On kalahyppy.

Katson - yksi kaloista

Heiluttaa evätä minulle -

Kertoo, sen voi nähdä

Elämästä lasin takana

Mikä se on? Kuka arvasi? Miksi?

(lasten vastaukset) Jos lasten on arvoituksen jälkeen vaikea vastata oikein, avaan lautasliinan osittain ja poistan sen sitten kokonaan.

Kouluttaja: Aivan, tämä on akvaario. Saadaksesi paremman käsityksen siitä, kutsun sinut istumaan pöytään(katsomassa akvaariota) Akvaario on lasi ja tyhjä, sinulla on myös akvaarioita pöydilläsi ja ne ovat tyhjiä, siellä ei ole ketään.Mitä voin tehdä, jotta kalat näkyvät akvaarioissasi (lasten vastaukset)? Mitä muuta akvaariossa voi olla?(kivet, levät, hiekka, voit silti kuvata luolan).

Ennen kuin aloitamme piirtämisen, muistetaan, mitkä kalat ovat muodoltaan (lähetän kuvia, joissa on akvaariokalan kuva ja joitain kaavoja kalan piirtämiseksi) Teen yhteenvedon lasten vastauksista, joiden mukaan kalat ovat muodoltaan erilaisia: pyöreitä, soikeita ja kolmion muotoisia. värit ovat myös erilaiset kaikille ... Näytä kuinka piirtää nämä muodot kädelläsi ilmassa. Mitä muuta kalalla on? (evät, vaa'at, silmät, suu).

Mieti, millaisia ​​kaloja haluat laittaa akvaarioon, mitä muuta sijoittaa siihen.Valitse itsellesi minkä tahansa muotoinen akvaario ja mitä piirtät ja aloita kalojen piirtäminen akvaariossa. Jotta kalasta tulisi kirkas ja kaunis, mieti, minkä värinen on paras maalata.Kytken musiikin päälle, lapset alkavat piirtää kokemukseni mukaan rohkaisen lapsia kiinnittäen huomiota heidän saavutuksiinsa)

Opettaja : Kaverit, kuinka kauniita kaloja sinulla on akvaarioissasi, kaikki muodoltaan erilaiset. Mitä akvaarioillamme voidaan tehdä? (lasten vastaukset - Anna, tee kirja, näyttely)

Voit edelleen leikkiä akvaarioillamme. Kerro minulle, mistä voit ostaa akvaariokalaa?(lasten vastaukset - lemmikkikaupassa.)

Opettaja : Eläinkauppa myy erilaisia ​​kaloja: kultakala, miekkahäntä, guppies, monni. Myyjät kertovat ostajille niistä.

Ryhmässämme avautuu lemmikkikauppa,jokaisella voi olla oma akvaario, jossa on kaloja, muuttua myyntiassistentiksi ja kertoa asiakkaille akvaariostaan ​​tai ystävänsä akvaariosta. (opettaja voi itse tai pyytää kertomaan akvaariosta, jonka kirjoittaja henkilökohtaisten ominaisuuksiensa vuoksi ei voi kuvata omaa työtään, toinen lapsi) Tutkiessaan ja kertoessaan tarina opettaja osallistuu keskusteluun myyntiassistentin kanssa, jokaisen lapsen saavutusten huomioiminen)

Kouluttaja: Teillä jokaisella on mielenkiintoinen tarina kaloista. Halusin ostaa kaikki kauniit kalat. Eläinkauppa on suljettu lounaalle. Voimme kutsua vanhempasi Nina Ivanovnan ja Olga Nikolaevnan siihen ja kertoa heille akvaariokaloista. Luulen, että he käyvät mielellään lemmikkikaupassamme.


ABSTRAKTI

Gcd

taiteelliseen ja esteettiseen kehitykseen

"Kalat uivat akvaariossa"

Keskimmäinen ryhmä

Kouluttajan kehittämä:

Bubenko A.M.

2017 marraskuu

Ohjelmiston sisältö:

Tehtävät:

Koulutuksellinen:

  • lasten käsitysten laajentaminen akvaariokaloista;
  • piirtämisen taitojen parantaminen epätavallisella tavalla käyttäen geometrisia muotoja.
  • suunnan muodostuminen avaruudessa lapsilla kuvaamalla kalaa paperiarkin keskellä;
  • siveltimen ja kynän oikean käytön taitojen parantaminen.

Kehittäminen:

  • Herättää kiinnostusta epätavalliseen piirtämiseen;
  • Kehittää huomiota, mielikuvitusta, muistia;
  • Kehittää lasten taiteellisia ja luovia kykyjä.

Koulutuksellinen:

  • piirustuksen tarkkuuden koulutus;
  • kiinnostuksen ja kunnioituksen lisääminen akvaariokaloja kohtaan;
  • edistää lasten välisiä ystävällisiä suhteita akvaariokalaa koskevan viestinnän järjestämisessä.
  • edistää myönteistä asennetta tuottavan toiminnan tuloksiin akvaarion asukkaiden kuvaamisessa.

Alustava työ:

  • piirtäminen geometristen lukujen kalojen lukujen tasolle
  • keskustelu aiheesta "Vesivaltakunnan kulma";
  • lukemalla lastentarhoja ja runoja kaloista, opetuskirjoja
  • kuvien katsominen akvaariokaloilla

Menetelmät ja tekniikat:

Visuaalinen - näytetään akvaario, jossa on erilaisia ​​kaloja

Sanallinen - ongelmalliset ja selventävät kysymykset, opettajan tarina, kannustukset, selitykset, yksilölliset vastaukset.

Käytännöllinen - fyysinen minuutti, kalojen piirtäminen, levien ja kivien piirtäminen; piirustusten näyttely.

Materiaalit, laitteet:

  • kaloja kuvaavat kuvat;
  • kaaviot eri muotoisten kalojen piirtämiseen.
  • akvaarion muotoinen albumilevy kaikille,
  • akvarellimaalit,
  • Putket, harjat nro 6,
  • vaha väriliidut.

Toiminnan edistyminen:

Opettaja: Kaverit, vieraat tulivat meille tänään. Sanotaan hei vieraillemme. Tule nyt luokseni.

Kasvattaja: Tänään menin töihin ja näin päiväkodin postilaatikossa kirjeen. Katso kuinka epätavallista se on. Kirjekuori akvaarion muotoinen. Haluatko avata kirjekuoren ja lukea kirjeen.

Opettaja avaa kirjekuoren ja ottaa kirjeen.

"Hei kaverit!

Luntik kirjoittaa sinulle.

Tarvitsen apuasi! He antoivat minulle syntymäpäiväni varten akvaarion. Rakastan niin paljon akvaarion asukkaiden katsomista! Mutta onnea, ne ovat tyhjiä! Kuinka voin täyttää ja elvyttää akvaarion?

Opettaja: Kaverit, kuka asuu akvaariossa?

(lapset: kala)

Kuvat

Kouluttaja: Ja mitä he tarvitsevat ollakseen mukavia akvaariossa?

(lapset levät, etanat, vesi, pikkukivet)

Kuvat

Kaverit, minkäväriset akvaariokalat ovat?

(lapset: punainen, keltainen, oranssi, vihreä, raidallinen ...)

Kouluttaja: Minkä kokoisia kalat ovat?

(lapset: isot ja pienet)

Kouluttaja: Ja millaiset kalat ovat muodoltaan (lapset: pyöreät, kolmikulmaiset ...)

Kouluttaja: Kaverit, tiedätkö, että voit piirtää kaloja geometrisilla muodoilla? (Opettaja näyttää esimerkkipiirroksen)

Kouluttaja: Mistä geometrisista muodoista kala koostuu? (lapset: soikea, ympyrä, kolmio)

Kouluttaja: Hyvin tehty. Piirrä nyt soikea ilmaan sormellasi.

Suora, pyöreä, suora, pyöreä, liity.

Hyvä.

Nyt kolmio:

Suoraan ylös, suoraan alas, suoraan, yhdistä.

No, kaverit, mennään piirtämään kalaa. Mene paikoillesi.

Lapset menevät pöydille, työpaikoille.

Kouluttaja: Kaverit, teemme harjoituksia käsille ennen piirtämistä. (Sormien voimistelu lyijykynällä)

Käynnistä moottori pian

Ja lämmitä kämmenet.

Kaikki nopeammin, nopeammin, nopeammin

Voimat, kaveri, älä kadu sitä.

Hidastamme hieman.

Ilmeisesti lähestymme taloa.

Ajamme hiljaisemmin, hiljaisemmin, hiljaisemmin.

Ja moottoria ei enää kuulla.

Kouluttaja: Hyvin tehty. Jotta voit piirtää kalaa. Olen valmistellut sinulle vinkkejä. (piirustuskaaviot eri muodoille kaloille)

Lapset alkavat piirtää ja maalata piirustuksen päälle itse.

Phys. minuutti (puhumme yhdessä)

"Rybki"

Kalat roiskuivat iloisesti

Puhtaassa makeassa vedessä.

Se taipuu, taipuu.

He hautaavat itsensä hiekkaan.

Kouluttaja: kaverit, tiesitkö, että akvaarion kalat elävät vedessä?

(Lapset: Kyllä)

Opettaja: Vedetäänkö vettä?

(Lapset: Kyllä)

Kouluttaja: Otamme harjan, liotamme sen veteen. Poistamme ylimääräisen veden. Keräämme sinistä maalia ja maalaamme piirustuksen päälle.

Kouluttaja: Hyvin tehty. Katso kuinka kauniisti me teimme sen. Mitä piirsimme kanssasi tänään?

(Lapset: akvaario).

Kouluttaja: Kenelle?

(Lapset: Luntikille)

Opettaja: No, olet hieno. Olet suorittanut tehtävän. Luntik herää hyvin iloisena siitä, että autoit häntä.


Yhteenveto päiväkodin keskiryhmän luokista

Kohde: tutustuttaa lapset luovuuteen käyttämällä epätavallisia piirtotekniikoita pointillism
Tehtävät: herättää lasten kiinnostus kalan kuvaan, harjoitella maalaamista eri tavoilla käyttämällä epätavallista pointillismin tekniikkaa, saavuttaa kuvan ilmeikkyys kontrastivärien yhdistelmällä; edistää halua auttaa yksinäistä kalaa.
Menetelmät: sormileikki, ongelmalliset kysymykset, arvoitusten käyttö, ei-perinteiset piirtotekniikat.
Rahastot: vanupuikot, guassi, muovailuvaha, huopakynät, PVA-liima, harja, värilliset paperimukit, kalan aihiot, äänitallenne musiikin kanssa, nauhuri.
Alustava työ: keskustelut kalasta, lukuteokset, kuvien katselu, eri kalojen kuvat, piirtäminen kaavaimilla.
Sanakirja: evät, vartalo, akvaariokalat.
GCD -siirto:
-Pojat, kuunnelkaa arvoitusta
Ikkunassa on lampi,
Kalat elävät siinä.
Lasin rannalla
Kalastajia ei ole.
-Mikä se on? Kuka arvasi?
(akvaario)
-Tässä se on. Katso kuinka iso
/ opettaja osoittaa maalaustelineelle, jossa akvaario on kiinnitetty, piirretty Whatman -paperille /
-Kuinka monta kalaa siellä on? (yksi)
-Kyllä, kaverit, yksi. Luuletko, että hän on onnellinen tai surullinen uidessaan yksin suuressa akvaariossa? (surullinen)
-Kuinka voit auttaa häntä? (piirtää kalaystäviä)
-Katsotaan kaloja. Mitä hänellä on? (vartalo, häntä, evät, silmät)
-Luetellut kalan osat ovat samanvärisiä? (Ei)
-Mikä on vartalon väri? (keltainen)
-Entä häntä ja evät? (punainen)
-Mikä on silmien väri? (musta)
-Mutta kalat voivat olla muitakin värejä. Oletko samaa mieltä? (Joo)
-Katso, mitkä kalat ovat väriltään erilaisia.
/Kalat esitys kannettavan tietokoneen avulla/
-Pojat, kutsun teidät luovaan työpajaamme
/ lapset ohittavat ja istuvat pöydän ääreen /
-Sinulla on kalaa pöydilläsi. Minkä värisiä ne ovat? (valkoinen)


-Mitä pitäisi tehdä, jotta kala olisi kirkas ja kaunis? (väritä)
-Tänään yritämme värjätä kalat eri tavoilla. Katso, mitä meillä on pöydissämme tätä varten?
markkereita


guassi ja vanupuikot


muovailuvaha


värilliset paperimukit ja liima


-Muistakaamme, kuinka voit maalata mielenkiintoisella tavalla huopakynien avulla? (piirtää renkaita tai pisteitä)
-Kuinka käytät guasia? (käyttämällä puuvillapyyhkeitä "poke" -menetelmällä)
-Kuinka vanupuikkoa kannattaa pitää oikein? (niin että sen kärki katsoo kattoon)
-Oikein. Tätä kutsutaan pystyasentoon.
-Kuinka voit maalata plastiliinilla? (isosta kappaleesta sinun täytyy puristaa pieni pala, rullata pallo, kiinnittää se ja painaa sitä)
-Miten voit värjätä värillisillä ympyröillä? (applikointia käyttäen)
-Mitä levitämme liimalla? (osia kuvasta)
-Oikein. Vähitellen tahraa piirustuksen osia, käytämme värillisiä ympyröitä.
-No, sulje nyt silmäsi ja kuvittele, minkä värinen kalasi on
/ lapset miettivät hetken mitä värejä valita /
-Mene töihin. Istu suoraan, tee työ huolellisesti.
/itsenäiseen toimintaan, opettaja sisältää musiikkia luovaa inspiraatiota varten/
- Kalamme ovat valmiita. Pojat, mitä kalat voivat tehdä? (uida)
-Haluatko leikkiä heidän kanssaan? (Joo)
/sormipeli "Kala" pidetään /
Kala ui vedessä
Kalaa on hauska pelata.
Kala, kala - ilkikurinen,/ ravista sormea ​​/
Haluamme saada sinut kiinni./ tuo kämmenet yhteen /
Kala taivutti selkänsä/ kädet ristissä veneessä, matkivat uivansa /
Hän otti murusen leipää./ tehdä tarttuvia liikkeitä /
Kala heilutti häntäänsä,
Kalat vain uivat pois./ kädet ristissä veneessä, matkivat uivansa /
-Pojat, nyt aloitetaan kala akvaariossa
/ lapset menevät telineelle ja kiinnittävät kalat akvaarioon, kaksipuolinen teippi auttaa tässä /


-Kerro minulle, kuinka monta kalaa on nyt akvaariossa? (monta)
-Millaista kalaa sait? (kirkas ja kaunis)
-Katso kuinka erilaisilta ne näyttävät. Näytä minulle, missä kalat on maalattu guasilla ja vanupuikolla ja missä muovailulla?
/ lapset osoittavat osoittimella /
- Kaverit, luuletteko, että kala on nyt onnellinen? (Joo)
-Mikä mieliala hänestä tuli? (iloinen)
-Miksi? (hänellä on ystäviä, hän ei ole kyllästynyt)
-Pojat, kuinka hyvin teitte työtä tänään! Hyvin tehty! Luova työpajamme sulkeutuu.